Eu mă ocup de grădină un pic mai serios doar de puțin timp încoace. Imaginați-vă că eu am plecat de la o dorință nemaipomenită de a NU da cu cazmaua în pământ o vreme îndelungată, doar ca să ajung să țin cazmaua acum aproape permanent lângă grădină.
Nu mă dau expert în grădinărit, de altfel. Tot ceea ce fac, fac pentru mine în curte și, cu puțin noroc, poate mai ajut și alte persoane să facă treabă bună în curtea lor. Cele mai multe sfaturi eu le iau de la alți internauți care postează tot soiul de trucuri despre grădinărit.
O boabă de cunoștință o am și eu. Spre exemplu, știu un lucru sigur: dacă vrei ca o plantă să crească mare și frumoasă, trebuie săpată pentru a-i asigura un pământ aerat și permeabil. Deci nu sunt chiar în orb când lucrez în grădină.
Chiar și așa, multe lucruri nu le găsești pe internet. Spre exemplu, una dintre cele mai mari probleme ale mele o reprezintă tunsul pomilor. Efectiv nu știu să îi tund și, chiar dacă toată lumea zice că îi poți tunde cum vrei pentru că se regenerează, am reușit performanța anul trecut să nu am nicio prună în curte.
Bine, anul trecut eu am făcut defrișare, nu tuns. Dar mă rog…
Doar că am învățat două lucruri foarte importante despre tunsul pomilor. Primul ar fi că îi poți tunde cam în orice perioadă a anului, exceptând perioadele secetoase. Se preferă să fie tunși atunci când nu sunt în vegetație, pentru a-și putea lua puterea necesară mai ușor.
A doua chestie ar fi că pomul poate fi „citit” încă din timpul înfloririi, ca să îți dai seama cum îl vei tunde. Iar acum, cu toată tehnologia la dispoziție, putem face o poză pomului în floare și să o studiem mai târziu. Exemplu:

Am pus special poza asta cu un măr pentru că aici am observat o chestie interesantă: merii fac fructe chiar și la baza lăstarilor lacomi. Dacă sunt plecați lacomi în sus, ei pot avea flori chiar în primele două noduri.
Dacă am tunde conform normativelor clasice, care spun că nu lăsăm niciun lăstar lacom, cu excepția celor pe care vrem să îi folosim într-o palisare, am pierde o bună parte din rod.
Pe când așa ar fi mai benefic să tundem la două ochiuri mai sus de baza lăstarilor lacomi. În plus, putem controla și coronamentul mult mai ușor astfel.
Uite un alt exemplu:

Aici se vede clar că lăstarii lacomi nu au nicio intenție de a produce, dar totodată vedem și unde există aglomerație mare, astfel încât să putem face tăieri pentru a permite luminii să intre pe flori și fructe.
Personal, primăvara asta am făcut o colecție de vreo 20 de fotografii care m-ar ajuta cu tunsul pomilor. Nu recomand, totuși, dacă aveți secetă, să mai tundeți pomii pentru că îi puteți răni. Dar cum e vremea acum, ploioasă în mare parte a țării, nu le va face rău.
Încă nu știu să tund pomii cum o fac oamenii care se ocupă de asta de-o viață, dar parcă nici nu mai merg complet pe bâjbâite. Și sincer, pentru mine, faptul că am început să înțeleg ce văd în copac înainte să pun foarfeca pe el deja mi se pare un progres mare.

Lăsați un comentariu