Traseu spre vârful Furnica, raiul bujorilor de munte


Am înțeles de la toată lumea că vârful Furnica din munții Bucegi ar fi unul din cele mai înflorite peisaje din perioada asta de rododendroni. Sau bujori de munte, că tot e vehiculat că bujorul este floarea reprezentativă a țării noastre.

Așa că anul trecut am făcut cumva să mergem pe acel vârf. Am fost în data de 29.06 și am găsit doar doi rododendroni pe tot traseul. Ceea ce am găsit în schimb au fost tufe cu planta în sine, iar florile s-au trecut.

În teorie peisajul arată cam așa:

Sursă foto: Instatravel.ro

Iar când am fost noi, am găsit asta:

Sincer, am fost un pic dezamăgit să văd că i-am ratat. D-asta și scriu articolul ăsta astăzi, înainte de a ajunge la apogeu înflorirea. Tot vin Rusaliile, poate nu aveți ce face și vă dau o idee.

Cum v-am mai obișnuit pe aici, plecarea are loc de la Cabana Piatra Arsă. Doar că în loc să plecăm spre Babele, mergem invers față de tot sensul, printre niște tufe de brazi, pe traseul marcat cu linie galbenă.

La ieșirea din tufele de brad veți da de centrul de pregătire olimpică Piatră Arsă. Ăsta e indicatorul vostru că traseul este cel corect. Iar traseul se continuă după cum se vede în poza de mai sus. Este un traseu foarte ușor, potrivit și pentru accesul cu copii. A fost unul din motivele pentru care anul trecut l-am ales.

O să aveți o surpriză când ajungeți pe vârf pentru că nu e semnalizat în niciun fel. Am ajuns la Telegondola de la cota 2000 (care este vecină cu vârful) și am făcut un pic la dreapta pentru a urca pe vârf. Când am ajuns sus, am scos telefonul să văd unde e vârful, doar să constat că eram deja pe el.

Singura floare de rododendron pe care am găsit-o a fost cea din poza principală pusă articolului. Tocmai de asta recomand ca traseul să-l planificați până la data de 15 iunie maxim. Asta dacă vreți să vedeți bujorii de munte, în cazul în care vreți să mergeți doar la o plimbare, poate fi accesat ușor în orice perioadă a anului.

Statistic, traseul nostru a durat patru ore. În aceste patru ore am avut multe opriri și multe colindări deoarece peisajul în sine e foarte frumos. Dacă am fi mers fără oprire, cu siguranță am fi făcut mult mai puțin. Îndrăznesc să cred că ar fi gata în 2h30min.

Acum vă mai las câteva poze din zonă, făcute de mine:

Lăsați un comentariu