Ați zice că după ce am sigilat geamurile cu silicon de jur împrejur și am făcut reglajele de închidere pe cercevele și tocul geamului, am terminat cu frigul din casă, nu?
Mhm. Nici că m-aș fi putut înșela mai rău…
Îmi place să am lucrurile puse la punct. Iar atunci când se întâmplă câte o chestie din pricina oamenilor nepricepuți, imi iau câmpii și caut soluții. Așa am găsit că reglajele pe închideri sunt proaste, așa am văzut că mă suflă vântul pe la marginea tocului. Și nu pot decât să mă supăr când văd că lucrurile sunt făcute doar pe jumătate, doar de dragul de a fi făcute.
Oricum, personal o să îmi fac un obicei ca atunci când văd ceva în defect și pot repara, să repar și să fac mențiuni. Și cum sunt și eu om, v-am obișnuit cu faptul ca atunci când greșesc, să revin cu corectările necesare.
Am mai descoperit două situații cu geamurile și ușa de termopan ce dă-n balcon:
- Închiderile geamurilor pe care le-am reglat eu presează geamul pe maxim trei părți. Se aplică același lucru și la ușa de balcon:

- Deoarece ușile de termopan sunt mari și grele, ele de obicei se montează cu balamale dedicate. A mea e montată pe cercevele de geamuri și cu balamale ascunse la mijloc, care sunt ineficiente.
Le vom lua pe rând. Azi vorbesc despre presarea geamului în dreptul balamelor.
Toți curenții pe care-i simt sunt în sufragerie și în bucătărie datorită uzurii garniturii din menținerea geamului în oscilo frecvent. În cazul de față stăteam în fotoliul cu legănare, cu pruncul în brațe, iar afară a început să bată vântul. Pe lângă sunetul specific de aer intrat pe undeva, simțeam viforul pe la urechi din nou. Nici nu vă imaginați ce a fost la gura mea, ce debit verbal aveam, mai ales că a simțit (cred) și copilul viforul deaoarece nu voia să doarmă în sufragerie.
Așa că am început să caut, să văd de unde se simte frigul. Cel mai puternic se simțea în dreptul balamalei de jos și pe partea inferioară către colțul geamului unde era presat pe opritorii reglați anterior. În partea de sus era ok, motiv pentru care acolo nu am umblat.
Am început să caut pe internet să văd cum se face reglajul, iar acum las aici și pentru voi, la un click distanță, cum se face. Reglajul despre care vorbesc se aplică balamalelor tip VORNE montate pe geamurile oscilobatante.

În poză se vede balamaua inferioară pentru oscilobatant, unde sunt 3 reglaje mari și late:
- Albastru – reglează geamul pe înălțime;
- Verde – reglează geamul pe laterale;
- Roșu – reglează presiunea pe garnitură.

Aici avem balamaua de sus care are doar două reglaje:
- Roșu reglează presiunea pe garnitură;
- Negru reglează direcția pe laterală a geamului.
Nu avem reglaj pe înălțime la balamaua superioară deoarece este gândită să culiseze prin reglajul celei de jos.
Atenție! Orice reglaj direcțional al balamalelor implică reglajul ulterior al opritorilor la închiderea geamurilor!
Reglajul direcțional al balamalelor se face atunci când geamul (sau ușa) lovește în toc și nu intră bine în golul destinat lui. Eu nu am umblat acolo pentru că nu am avut nevoie, am reglat doar presiunea din partea inferioară și am rezolvat cu curentul ce venea de la sufragerie și bucătărie.
Mai am un hop: ușa de la balcon. Dar momentan nu am piesele în mână să pot vorbi pe acest subiect.

Lăsați un comentariu