Cum să reduci consumul de combustibil pe autostradă cu un truc simplu


Consum de 5.4 litri la 100 km pe computerul de bord

Astăzi vă voi vinde un pont pe care cu siguranță îl ignorați ori de câte ori sunteți în mașină, însă el vă poate aduce o economie semnificativă la buzunar.

Cu toții observăm situația geopolitică din lume și unde ne aflăm noi: cu un război la granița noastră ce consumă foarte multe resurse de ambele tabere și un nebun cu perucă ce face pe placul altui președinte și se duce cu operațiuni speciale în Orientul Mijlociu. Ce să mai, sper la căi diplomatice și la pace între ei, dar cred că sper degeaba.

Toate astea, în schimb, ne afectează pe noi, oamenii de rând cu salarii, oameni care muncesc zilnic pentru a-și procura banii necesari hranei și altor dorințe. Iar în zilele noastre am ajuns să depindem de mașinile noastre, uneori ca de aer.

Cel mai afectat segment de piață de operațiunile speciale efectuate de cele două țări este cel al combustibililor. Vedem cum oscilează prețurile combustibililor de la oră la oră și, din păcate, nu putem face nimic pentru a stopa acest fenomen.

Paranteză: în weekend am alimentat de la o stație Rompetrol cu 8,71 lei. Pe data de 2 iunie era 9,56 lei. Nu știu cum calculează ei prețurile, dar am înțeles că totul se datorează unei ordonanțe de urgență ce impune comercianților să nu aibă un adaos comercial mai mare pe lună comparativ cu cel din aceeași lună a anului anterior. Am închis paranteza.

Inclusiv eu am nevoie de mașină pentru a merge la țară. Dacă aș alege să merg cu transportul în comun, ar trebui să îmi iau o zi de concediu pentru tot ce înseamnă escale. Unde mai pui că, dacă am merge toți trei la țară, prețul biletelor ar fi mult mai mare decât cel al combustibilului.

Experimentul de 100 km/h: Ce a arătat computerul de bord

Pentru a putea înțelege ce vă explic eu aici, trebuie precizat că infrastructura se dezvoltă într-un ritm destul de vioi, chiar dacă apar întârzieri destul de mari, deci voi presupune că marea majoritate a celor care conduc și citesc aici folosesc o autostradă cu limită de viteză de 130 km/h.

Iar sfatul meu este să nu mergeți la limita de viteză, ci să reduceți puțin viteza de croazieră pe autostradă. Știu, vine ca un șoc și o groază acest sfat pentru că suntem mereu pe fugă și avem o doză de M. Schumacher în noi: să nu stea nimeni în fața noastră. Dar ascultați-mă până la capăt.

Viteza mea de croazieră este în general de 110 km/h. Asta e o viteză la care mă deplasez, nu stau numai în depășiri și mă simt confortabil. O bună perioadă de timp, cât am avut Suzuki-ul, viteza mea era de 100 km/h deoarece motorul stătea foarte turat la viteza asta, la 3400 rpm.

Consumul meu mediu pe cursa București – Toplița era de 6,7 l/100 km, iar pe retur este în general de 6,2 l/100 km. Doar că la ultimul drum înapoi am zis să fac un experiment și să modific viteza de croazieră la 100 km/h. Nu mă grăbeam nicăieri, așa că de la ieșirea către Căteasca am trecut la viteza mai sus menționată.

Dovada vie stă în poza principală a postării: 5,4 l/100 km pe retur. O scădere de 0,8 l/100 km și asta în condițiile în care nu am mers peste tot cu aceeași viteză. Consumul instant era cam de 4,4 l/100 km pentru că îl verificam și pe el.

De ce mașinile moderne au ajuns niște „cărămizi” în vânt

Toate astea sunt strict legate de aerodinamica mașinii. Vedeți voi, orice mașină vine cu un coeficient aerodinamic bazat pe cât de mare este suprafața aflată în contact cu aerul. Opel Calibra a fost printre cele mai aerodinamice modele produse vreodată. Tendința, însă, în achiziția mașinilor este să cumpărăm mașini cu caroserie SUV, care în contact cu aerul sunt niște cărămizi.

Diferența dintre 10 km/h este mare, iar ea crește exponențial deoarece rezistența la înaintare crește exponențial. Și poate că diferența de 0,8 l/100 km (deși o să îndrăznesc acum, când plec la țară, să văd dacă scot o diferență de 1 l/100 km) nu vi se pare mare. Dar dacă am avut un consum instant de 4,4 l/100 km, la două drumuri dus-întors aș mai obține încă unul.

Așa că încercați să reduceți puțin viteza de croazieră la drum întins. În timpul depășirilor vă mențineți viteza maximă admisă pentru că nu vreți să fiți o piedică în fața celor de pe banda a doua, dar apoi vă retrageți pe banda întâi și mergeți mai încet.

O să îmi mulțumiți.

Lăsați un comentariu