Soluția optima pentru prinderea polistirenului pe lemn.


Îmi aduc aminte că stăteam de vorbă, la un moment dat, cu un coleg de la muncă despre renovări de case. Mă rog, renovări. Eu renovam, că deja aveam cinci ani de când ne apucaserăm la țară, iar el construia de la zero și avea idei.

Și am vorbit așa cred că un an de zile, cât timp și-a făcut o căsuță de lemn, după care o bucătărie de lemn. Toate sfaturile pe care le-am dat i-au fost de ajutor, dar am și învățat din ceea ce a făcut diferit.

După ce și-a terminat toate construcțiile și a așteptat să treacă un an și o iarnă peste ele, și-a dat seama că, oricât de bun ar fi lemnul ca material izolator, avea nevoie de izolație suplimentară. Așa că a vrut să izoleze exteriorul cu polistiren, urmând ca mai apoi să-l tencuiască.

Ceea ce vreau să spun e că aici a intervenit circul în biroul nostru.

Eu încercam să-l fac să înțeleagă că trebuie folosit doar un anumit adeziv pentru izolație peste OSB. Nu merge orice tip de adeziv. Alți colegi îi spuneau că e nebun, că nu va sta polistirenul în veci prins de lemn. Și unul, care cred că voia doar să facă conversație, i-a zis să-l prindă doar în ciuperci de OSB.

Dacă ne-a auzit așa prăpăstioși, omul și-a luat un meseriaș și cumva a reușit să facă lucrarea. Cert e că nu a zis exact cum a făcut, pentru că s-a lăsat păgubaș. A rămas salahor și a dat la mână plăcile cu adezivul.

Cinci ani mai târziu, iată-mă în aceeași postură pe care o avea colegul meu acum ceva vreme, dorind să izolez un tavan de scândură cu polistiren. Iar ideea a fost una singură și simplă: un strat mic de izolație, astfel încât căpriorii să rămână aparenți.

N-am făcut greșeala pe care a făcut-o el, să întreb în stânga și în dreapta, ci am întrebat direct pe cineva care asta lucrează și a fost dispus să-mi spună ce am de făcut. Iar răspunsul a fost destul de simplu:

  • Adeziv poliuretanic pentru polistiren;
  • Polistiren
  • plasă de fibră de sticlă
  • masă de șpaclu
  • tencuială

Am pus prima placă cu adeziv poliuretanic, conform indicațiilor, și am lipit-o pe o bucată de OSB din curte. După două ore m-am dus să încerc să o dezlipesc.Vă doresc mult succes în a scoate placa întreagă, că eu am tras de ea zece minute până am reușit să o dau jos. Pe bucăți.

Așadar, soluția pentru a lipi polistiren pe o suprafață de lemn o reprezintă adezivul poliuretanic. Iar pentru siguranța mea mentală, am decis să pun și câteva ciuperci din loc în loc.

Nu am neapărat nevoie, dat fiind faptul că plachez tavanul cu polistiren de doar 20 mm grosime, dar dacă vreau liniște, elementele astea de fixare intră sub masa de șpaclu și nu se văd deloc.

Sper să vă ajute informația asta, mai ales că în ultima perioadă am observat o creștere semnificativă a caselor modulare din lemn. Căsuțe care sunt relativ ieftine și deloc mici. Iar un plus de izolație chiar ajută, mai ales că iernile noastre încă nu sunt tocmai blânde.

Lăsați un comentariu