Dragii moșului, ieșim la vot azi, da? Cu mic, cu mare, prin orice posibilitate, ieșim la vot. Iată pentru voi niște sugestii despre votarea asta:
- Conform ultimelor legi în vigoare din țărișoara asta, nu aveți voie să faceți publică opțiunea de vot. Se poate anula votul și puteți primi și un dosar penal.
- Aparent nici campania electorală nu se mai face începând de ieri.
- Votarea președintelui se poate face de oriunde există urnă de vot. Singura mențiune cu privire la chestia asta sună așa: dacă ești din Ilfov (dau exemplul ăsta), poți vota doar la secția la care esti arondat. Dacă ești din Ilfov și te afli la Sinaia, poți vota oriunde vrei tu acolo, pe listele electorale suplimentare.
- Secțiile de votare sunt deschise de la ora 07:00 până la ora 21:00. Dacă ai ajuns la secția ta de votare la ora închiderii și e coadă, nu te descuraja. Nu te trimite nimeni acasă până la ora 23:59. Deși la președinție votul merge foarte repede, pot apărea probleme organizatorice ce pot face eventuale cozi.
- În diaspora, votarea a început cu trei zile înainte de ziua alegerilor, raportat la ora României. Urnele se vor închide la ora 21:00 a României. Un exemplu concret: în Italia, pe ora voastră, se închid la ora 20:00.
- Dacă ai 18 ani, poți vota. După vârsta de 18 ani, ești direct responsabil de viitorul acestei țări.
- În cazul în care aveți dubii la ce secție de votare sunteți arondați, pe site-ul Registrul Electoral vă băgați CNP-ul și vă vă arăta exact adresa unde sunteți arondat. Pentru a vă ușura munca, vă oferă și posibilitatea de a vă îndruma pe GPS direct de pe site.
- Buletinul de vot are o singură filă, cu doi candidați. Ștampila se pune doar pe unul din ei, ferm și hotărât deoarece orice semn suplimentar pe buletin îl anulează. Și nu, nu îi puteți vota pe amândoi.
Circulă vorba-n sat că ștampila de vot pătează hârtia pe dedesubt, astfel anulând votul. Puneți cu încredere votul hotărât pentru că nu se transmite nimic prin acea foaie a buletinului de vot. Lăsăm vorbele ăstea aruncate în vânt tot văzduhului.
Hai să ieșim în număr cât mai mare la vot. Pentru cei ce zic că Președintele nu contează așa de mult la noi în țară vă spun că am fost și eu tentat să zic așa, până mi-am dat seama că el are la mâna lui STS, SIE, SRI, CCR și guvernul pe care îl numește și Parlamentul zice „Da” sau „Nu”. O singură decizie poate schimba soarta României într-o clipă. Așa că hai la vot!
(sursa foto: Freepik.com)

Lăsați un comentariu