Auziți, am și eu o întrebare la voi, cei care sunteți pe aici cu grădinăritul: voi mulciți plantele?
Să ne putem înțelege într-un limbaj comun tuturor: atunci când vorbim despre mulcire, ne referim la a acoperi pământul din jurul florilor cu diverse resturi vegetale sau chiar materiale anorganice.
Sunt sigur că, dacă ați mers des la un mall cu o curte sau grădină afară, ați văzut scoarța aia maro sau portocalie pusă sub baza fiecărei plante. Toate pentru a oferi o imagine plăcută ochiului.
Cumva, asta este logica, dar nu vreau să fac referire neapărat la acel strat decorativ. Scopul mulcirii în grădinile oamenilor este de a reține apa cât mai mult timp în pământ, prin menținerea unei temperaturi relativ constante, dar și de a combate apariția buruienilor în jurul lor.
De exemplu, eu la vița de vie plantată la țară am făcut acel sistem de irigare, dar, pentru a mă asigura că rețin apa în pământ, am pus la baza fiecărui rând câte o folie de agrotextil.
Recent am descoperit că există și variante de mulcire cu materie organică, vegetală. Poate cea mai ușor de procurat este chiar fânul din curtea noastră. Sau resturile de la tuns gazonul, că tot ne-am modernizat.
Ei bine, despre asta întreb eu, de fapt. Știu că în culturile noastre de căpșuni se folosesc intens foliile de agrotextil, dar sunt curios de varianta naturală: dacă faceți așa ceva. Și, dacă da, cum o faceți?
P.S. Săpatul nu e mulcire. E săpat.

Lăsați un comentariu