Mașina de familie care trage la jug


De când conduc eu mașini, pe lângă scopul lor de a mă duce din A în B și esteticul plăcut ochiului, au mai avut un scop: căratul de lucruri.

Nu știu cum să vă explic, dar noi când plecăm la țară suntem cu mașina plină până în tavan. La momentul actual mă abțin să nu îi pun în brațe și copilașului ceva pe drum, să țină și el.

Spre exemplu, atunci când m-am apucat de muncă la casa de la țară, atât șemineul, cât și toate materialele de construcții le-am cărat în Suzuki-ul pe care îl aveam atunci. Nu într-o remorcă, în mașină.

Un alt exemplu este când m-am apucat eu să construiesc terasa și am avut nevoie de balastru. Pentru că abia luasem mașina de la țară (a.k.a. Tarapanaua), nu prea se îndura nimeni să o bage la munci agricole. O țineam mai mult pentru a deservi principalul scop: să ne urce din vale sus.

M-am urcat în ea, mi-am luat zece saci de rafie și m-am dus pe albia râului de șase ori pentru a-mi lua balastrul necesar turnării plăcii de beton, păcălit fiind de un om din sat care mi-a adus doi saci într-o căruță. Doi saci de pietre, că nisipul lipsea cu desăvârșire.

Anul trecut, când m-am apucat de lucru la gard, am avut nevoie de mult balastru. Norocul meu a fost că aveam remorcă de data asta. Ghinionul mașinii a fost că avem o balastieră care te încarcă cu excavatorul direct în remorcă. Cinci remorci am cărat cu Land Rover-ul pe drumurile alea, iar greutatea din remorcă era mult peste ceea ce era admis.

Nu fac acum excepție nici cu Tiguanul. Dacă ne-am băgat în treaba cu conectarea casei de anexă și închiderea terasei, ne plimbăm cu o remorcă după noi permanent pentru a putea căra materiale de construcții. Însă când am zis că cei de la Volkswagen s-au gândit la absolut tot, cred că au avut în vedere tipul de oameni ce vor conduce această mașină.

Vă las o singură poză care spune tot ceea ce vreau să zic acum:

Am rămas șocat când am vrut să mă așez pe scaunul din față și era prea lăsat pe spate. Am acționat maneta și el s-a dus cu totul pe față. Practic poți face un pat solid pe care să cari lucruri lungi. Ca idee, lungimea exactă este 2,5m. Impresionant, nu?

D-asta zic că nemții s-au gândit la absolut totul. Ați citit pățania mea cu cortul cărat pe cotiere. Nu știu ce să zic de Dacia Duster, cu capacitatea lui de a căra, dar nu mă așteptam la atâtea posibilități de transport pe Tiguan.

Problema e că dai de unul ca mine, care și-a montat cui de tractare în prima lună de cum și-a luat mașina și acu-l bate gândul să își ia și bare de portbagaj, să care și pe mașină…

(sursă foto: Freepik)

Lăsați un comentariu