Oameni buni, toți cei ce ați ales să votați, eu personal vă mulțumesc. Sincer. Mă uit la rezultatele de la alegerile de ieri, la cifre și pot spune că dacă nu ne uneam toți de peste tot, nu reușeam să-l urcăm pe tron pe Nicușor.
Ieri am fost la vot și eu pe seară, toată lumea zicea că se stă la coadă. Când am ajuns, erau foarte mulți oameni, dar mergea treaba atât de repede încât nu s-a simțit nici o coadă la organizare. Au decurs alegerile ăstea (atât primul tur cât și turul doi) cu o lejeritate și o fluență de nedescris. Iar asta s-a întâmplat în ciuda numărului depășit de buletine de voturi din diverse orașe.
Spre sfârșitul programului de votare la București a ieșit și curcubeul, după o ropotă ce semăna cu o țeavă de apă spartă (nu de la Radet, sper), semn că și pe strada noastră iese soarele.
Ce să mai, de la ora 21:00 am stat cu niște emoții până când Nicușor Dan a sărit de limita de 5.830.000 de voturi (adică un pic peste jumătate din numărul de votanți). Cu toate astea, exit-poll-urile cred că a fost pentru prima dată când au dat rezultatele similare. Imaginați-vă că Avangarde a dat un 54.9%, procent de care se apropia vertiginos ND la un moment dat.

Am rămas surprins, ba chiar uimit, să văd câți oameni au ieșit lângă Cișmigiu, pe Regina Elisabeta, pentru a-l susține pe domnul Președinte (am voie să-l numesc așa, nu?) Erau foarte mulți oameni care au ieșit acolo pentru că așa au simțit, nu pentru că i-a pus partidul. Ținem minte: Nicușor Dan a fost un candidat independent. Oamenii ăia din stradă chiar și l-au dorit ca președinte.
Vreau să zic o chestie și despre votanții lui George Simion: nu trebuie să ne certăm cu ei. Cu toate astea, va trebui ca noi, ăștia de am înțeles cu ce se mănâncă Europa și UE, sable explicăm și să îi învățăm cu insistențele necesare de ce nu e bine să batem înspre extremism. Nu e o soluție să tăcem de fiecare dată când ei zic o chestie și se viralizează.
Nu putem face asta doar în ultimele două săptămâni de dinaintea votului. Serios acum, ei își stabilesc aceste idei în 4 ani și noi vrem să-i schimbăm în două săptămâni? N-avem nici o șansă așa, trebuie să lucrăm intens la asta și să facem oamenii să înțeleagă că extremismul nu e o soluție.
Nu în ultimul rând, apreciez devotamentul Poliției și Jandarmeriei, care au fost pe fază la absolut orice sesizare. Dacă la prima versiune au fost un pic cam absenți, acum au fost toți atenți la tot ce mișcă. Cinste lor, n-am ce zice.
P.S. Atâtea glume au apărut și cred că or să mai apară, însă pentru mine câștigă detașat: Adă caii, Simioane!
P.S.2. Atâta liniște la sediul PSD n-am mai văzut de când mama m-a făcut.

Lăsați un comentariu