De ce există blogul acesta


Astăzi am un subiect de care mă tot feresc să vorbesc, dar cred că e nevoie, pentru că foarte multe persoane mă întreabă constant de ce mă chinui să scriu. Și sunt întrebat dacă citește lumea.

Întrebarea cumva e justificată, pentru că blogul ăsta e de nișă. Mai am eu câteva subiecte cotidiene, dar, în general, ceea ce scriu este de nișă. Sunt sfaturi pentru casele noastre, sfaturi pe care nu le găsești pe internet cu ușurință.

Din perspectiva mea, tot ceea ce am făcut în casă am făcut cu ajutorul altor persoane sau al internetului. Toate astea pentru că nu sunt un expert în ceea ce fac. Sigur, acum vorbim de faptul că am un pic de experiență, de-aia și scriu despre asta, dar sunt un om simplu, născut la oraș, care habar nu avea ce e ăla un cazma sau cum se bate un cui.

În plus, putem spune că ne și specializăm pe anumite subiecte. Luăm în calcul faptul că atunci când plantezi legume în grădina ta, faci agricultură. Nu îți bați capul cu ele, iese ceva din grădina ta, natural, pe care îl consumi.

În momentul în care începi să te gândești ce fel de plante vrei să pui în grădina ta, ce necesități au, cum ar fi tipul solului sau drenajul apei, condițiile de soare și așa mai departe, atunci treci un pic într-o ramură a agriculturii numită horticultură, unde studiezi înainte de a umbla la o plantă.

Motivul real pentru care scriu este, de fapt, faptul că aceste sfaturi sunt greu de găsit. Mă mână în această decizie numărul crescător de oameni care habar nu au să schimbe un bec în casă. Mai ales că noi eram arhicunoscuți prin toată Europa ca oameni buni la toate.

Am dat un exemplu cu becul, poate cumva fictiv în momentul ăsta, dar hai să luăm alt exemplu: vrei să tai din curte un copac al tău, pentru care ai autorizație, și nu știi să pornești un motofierăstrău, electric sau cu motor termic. Chemi pe cineva, iar acesta, pentru cinci minute de muncă, îți ia 150 de lei și te lasă cu el căzut în curte.

Am văzut asta cu ochii mei. Exemplul e cât se poate de real.

Nu mai zic de faptul că se externalizează responsabilitatea către oameni diferiți. Cel ce vine să îți taie copacul este responsabil doar cu datul lui jos. Pentru a-l face bușteni, ai nevoie de un alt om care să facă asta, pentru a obține lemne de foc, de alt om și tot așa.

Așa că pentru asta există blogul actual. Nu folosesc eu unelte performante, iar uneori lucrările pot arăta ca niște improvizații. Dar vă ajută ca, atunci când căutați exact ce aveți de făcut, să găsiți aici tot ce aveți nevoie. Iar dacă mă întrebați, în cazul în care am uitat ceva, vă răspund.

Pentru că uneori e mai important să faci decât să te gândești ce să faci.

Lăsați un comentariu