Dacă te uiți la mașina ta, ai zice că lucrurile importante sunt uleiul, antigelul, anvelopele sau poate frânele. Și da, sunt. Dar există un detaliu pe care aproape toată lumea îl ignoră complet, deși el influențează direct cum respiră și cum se răcește motorul: radiatoarele din fața mașinii.
Pentru a putea înțelege mai bine fenomenul, trebuie să înțelegem că motoarele mașinilor noastre sunt motoare termice. Asta înseamnă că, pentru deplasarea mașinii, motorul transformă energia termică rezultată din combustie în energie cinetică ce mișcă roțile, dar și în căldura rezultată în urma arderii.
Dacă nu am răci motorul, toate piesele s-ar topi în timp și nu dorim asta. Dorim un motor care să meargă uniform și frumos. Așa că motorul trebuie răcit. Pe vremuri, răcirea se făcea prin aer, prin schimb termic direct cu blocul motor. Așa a fost echipat vechiul Oltcit, iar o bună parte dintre motocicletele de pe stradă sunt răcite prin această metodă.
De la un timp încoace s-a folosit schimbul termic dintre un agent de răcire (antigelul) și pereții interni ai motorului, alături de uleiul care circulă prin motor și este răcit suplimentar de schimbătorul de căldură extern (numit și termoflot). Agentul de răcire este recirculat printr-un radiator montat în fața mașinii.
Evoluția tehnologiei a făcut ca mașinile să se dezvolte atât de mult încât avem parte de mai multe elemente răcite: aerul care intră în turbosuflantă este răcit de un intercooler, aerul condiționat are nevoie de răcirea freonului, iar opțional există răcitoare ale cutiilor de viteze. Toate acestea au câte un radiator individual, montat în fața mașinii.

Mașinile diesel și, mai nou, cele pe benzină, dispun de minim trei radiatoare montate în serie. Gândiți-vă că vara mergeți cu ele la drum întins, pe un asfalt lin, în amurg cu 70 km/h și vă bucurați de priveliște. În tot acest timp, în interiorul radiatoarelor se adună, fără să ne dăm seama, mizerie care blochează circulația aerului necesar răcirii elementelor implicate.
Tocmai de asta zic că nu ținem cont de acest lucru. Noi mergem să ne spălăm mașina și să o facem frumoasă, dar aproape nimeni nu bagă un jet de apă și în fața radiatoarelor. Se adună mizerie în toate trei, dar măcar primul din față ar trebui curățat periodic, iar astfel cantitatea de mizerie acumulată scade mult.
Așa că, atunci când vreți să vă puneți la drum întins, curățați și voi radiatoarele. Vine perioada de concedii acum și aveți nevoie ca mașina voastră să meargă în condiții optime. Nu aveți nevoie de probleme pe drum, mai ales de supraîncălzirea motorului.
Și apropo de asta, pe lângă ce am zis mai sus, aș vrea să mai punctez un lucru: chiar recent am curățat intercoolerul de gângănii și mizerie. Am băgat o fisă de 5 lei strict pentru radiatoare. Pot spune că se simte cu vârf și îndesat atât la accelerație, cât și la consum pe drum întins deoarece am constatat o scădere a consumului de până la 1 L/100 km. La cum oscilează prețurile, un consum scăzut face numai bine.
(sursă foto: Freepik)

Lăsați un comentariu