Nici măcar nu știam că problema udatului plantelor ar putea fi așa de mare până când nu m-am văzut eu ca fiind cel ce are grijă de tot ce înseamnă recoltă și plantă.
Totodată, nu m-am lăsat păgubaș și am ales să fac un sistem de irigare automatizat pentru viile pe care le-am plantat, sistem despre care v-am vorbit pe aici. Spun cu mâna pe inimă că m-a ajutat foarte mult, mai ales în perioada toridă.
Chiar și așa, există o logică prin care putem face ca udarea plantelor să fie eficientă. Nu știu dacă ați auzit voi vorba de la părinții sau bunicii noștri în care ne spuneau să nu carecumva să udăm vreo plantă pe soare arzător deoarece „se mănează”.
Între noi fie vorba, mana plantelor nu are loc din pricina udării în soare arzător deoarece mana plantelor este de fapt o boală fungică ce le atacă. Ceea ce se întâmplă de fapt când le udăm pe arșiță este o schimbare bruscă de temperatură care duce la arsura și bășicarea frunzelor. Am închis paranteza.
Cu toate astea, când este optim să udăm plantele?
Păi hai să le luăm pe rând și să ne gândim cum e cel mai benefic. În primul rând, scopul nostru nu e doar de a uda plantele și gata. Scopul nostru este de a le uda astfel încât solul să rețină cât mai multă apă și să o dirijeze cât mai jos, în vederea stocării pentru ziua aridă ce urmează să vină. Asta e unul dintre motivele pentru care udarea la miezul zilei este cel mai prost moment.
Atâta timp cât pământul este încălzit, poate chiar încins, orice strat de apă pe care l-am pune peste s-ar evapora foarte repede. În loc ca apa noastră să meargă acolo unde e necesar, avem parte de fapt de evaporare și condens pe partea inferioară a frunzelor, iar rădăcinile rămân nehidratate.
Mergând pe același principiu, seara este un moment relativ ok dacă timpul nu permite altcândva. Dar țineți minte doar că solul este încă cald. El va pierde o cantitate de apă. Totodată puteți crea o altă problemă: menținând solul umed peste noapte, fără a-i permite o aerisire datorată căldurii, se pot dezvolta fungi în pământ ce afectează rădăcinile.
Din toate momentele zilei ne mai rămâne dimineața ca fiind cel mai prielnic moment pentru udare. Perfect ar fi ca udarea să aibă loc la maximum două ore de la răsăritul soarelui, înainte ca acesta să devină puternic și să usuce / încălzească pământul mult prea tare.
Unii oameni pe care-i cunosc preferă să se trezească atunci când soarele este încă sub linia orizontului (așa-zisul „blue hour”) și să ude plantele. Dar suntem toți oameni și spun sincer că nu m-aș trezi la ora 4 doar să ud recolta.
Ceea ce am făcut în schimb ar fi programarea sistemului de irigare să pornească el automat la ora 4–4:30. Nu se trezește ca mine, nu suferă de somn și face toată treaba pentru mine. 20 de minute de irigare la ora asta fac minuni pe durata zilei.
O recoltă bogată este o recoltă îngrijită. Un grădinar fericit este unul care nu muncește anevoios pentru o recoltă bogată.
(sursă foto: Freepik)

Lăsați un comentariu