Atât a fost, s-a dus


Din păcate, ieri n-am avut nici un titlu și nici o postare pentru că am fost prea supărat și necăjit să scriu ceva. Asta pentru că visul cu mașina pe care am lăudat-o atât de mult s-a spulberat cât ai zice pește…

Pe scurt, în noaptea de Duminică spre Luni mi-a luat foc mașina în parcare.

Nu mă întrebați să vă explic cum s-a întâmplat asta. Mi-a fost demonstrat în noaptea aia că oamenii totuși mai au un pic de spirit civic în sânge pentru că de aprins s-a aprins instant și a trecut un șofer pe drum, a văzut foc, s-a oprit și a sunat la 112, după care s-a apucat să stingă cu extinctorul lui și să strige în gura mare „FOC”.

În scurt timp au ieșit toți vecinii din fața blocului și au stins cât au putut, până au venit pompierii, care au stins ei. Până m-au anunțat pe mine să cobor, mașina era deja stinsă mai bine de jumătate. Am încercat să o descui, să intre înăuntru pompierii și nu am putut, moment în care le-am zis să spargă parbrizul și să o stingă complet.

Cum am zis mai sus, nu știu să vă explic cum s-a întâmplat sau de la ce, pentru că tot evenimentul s-a produs la ora 01:30 noaptea. Brusc, din senin, a ieșit un pic de fum și s-a oprit, după care la câteva secunde a ieșit iar fum, dar mai tare și flacără direct. Toate astea în condițiile în care la ora 15:15 am parcat-o în fața blocului după ce am mers cu ea două ore, la cumpărături, iar la ora 20:00 m-am dus până la Mega Image să mai iau ceva. Am fost pe jos și am trecut pe lângă ea, m-am uitat la ea pentru că mereu mă uit și totul părea în regulă.

Nu exclud nici să se fi aprins cumva de la exterior pentru că pe mașină am găsit (și nu de puține ori) scrum de țigară, iar ocazional chiștoace. Voi, cei din București, ați văzut cum a bătut vântul. Au ars păduri din cauza chiștoacelor, apăi o bucată de plastic. Dar și dacă s-a întâmplat asta, prinde hoțul, scoate-i ochii pentru că nu există nici o cameră care să bată pe mașină.

Iar asta mă macină, să nu știu de la ce a pornit. Pentru că dacă a fost pur și simplu de la ea, acum mi-e frică să mai iau un alt LR, deși e foarte potent pe drum de țară și stă foarte așezat la drum întins. Una peste alta, singurul lucru pe care-l mai pot face cu ea este să o dau la dezmembrări cuiva pentru că mi-au rămas lucruri bune:

  • Deși mi-a ars bordul, de la scaune încolo totul a rămas întreg. Plin de funingine, dar întreg.
  • Exceptând partea unde a ars (parbriz, deflector ștergătoare și capotă), starea caroseriei este bună.
  • Motorului i-a ars toată instalația electrică și protecțiile de plastic, dar a fost un panou ignifug peste el care l-a protejat și a scăpat nevătămat.

Ce să zic. Ceasul rău, pisica neagră, n-a fost să fie. Ne redresăm, îl dau naiba de fier și o să îmi iau altceva. Land Rover nu știu dacă mai stă pe listă pentru că dacă mă ard cu ciorbă, suflu și-n iaurt. Cu toate că necunoștința motivului nu-mi dă pace noaptea…

Lăsați un comentariu