Am stat de ploaie din cauza unei alerte meteo


Hai că weekendul ăsta nu era în plan să fac atât de multă treabă la țară. Și totuși, am făcut, în ciuda unei vremi care se anunța a fi tare prăpăstioasă.

De cum am ajuns la țară (adică vineri, la ora 20:30), am pus mâna pe mașina de tuns și am dat jos iarba din preajma casei, să am pe unde călca. Asta n-a durat mult, motiv pentru care am și făcut-o vineri seara. Sâmbătă, în schimb, deja se anunța muncă mai mare, pentru că aveam pe lângă vie iarbă până la genunchi.

Dimineața, cum am intrat pe macadam, am terminat cu montajul de filtre și am refăcut instalația de irigare a viei, nu de alta, dar acum vine canicula și nu o mai scot la capăt cu irigatul.

Boilerul ăla pe lemne îmi tot joacă feste, așa că am tot făcut o spălare a lui: l-am umplut 20% și l-am golit de vreo trei ori, pentru a spăla rugina depusă la fundul boilerului. Credeți că a fost totul așa de ușor? Neah… Undeva era înfundată țeava de canalizare a apei menajere, motiv pentru care, când am golit boilerul, apa a stagnat în baie, deasupra sifonului de scurgere.

Colac peste pupăză, la ora 9 am primit un mesaj Ro-Alert: Avertizare meteo de PLOI ABUNDENTE, TORENȚIALE. Perioada de manifestare preconizată: 16.05.2026, ora 14:00 – 17.05.2026, ora 10:00. De două ori am primit, așa că am luat-o în serios. Hai să îmi termin treburile prin curte și apoi mă bag să lucrez înăuntru, la terasă.

La ora 12 nu am mai început nicio activitate în grădină, ba chiar am renunțat să mai dau iarba jos dintr-un sector unde am via, de frica vreunei furtuni care m-ar fi făcut leoarcă. Am trecut la tencuieli și zidărie. Lucruri pe care le-am terminat pe la ora 15:30.

Mă uitam pe cer și era un soare de nu-ți venea să crezi. Nicio briză de vânt, niciun nor, nimic. Băi, ceva nu se pupă. Am forțat un pic nota și am reparat ceva la Suzuki-ul de la țară, în curte.

Ora 16:00. Am pus mâna pe cositoare și pe mașina de tuns și am terminat cu toată iarba de la vie. Totul a fost aranjat ca la carte. După care am plantat și alte 12 vii noi.

Ora 18:30. Ne-am apucat să punem stâlpii la intrarea de la hol. Până la ora 22 am terminat tot cadrul de la intrare.

Ora 22:30. A început ploaia. Pe la ora 23 a fost potopul prognozat de meteorologi, care a ținut fix până la ora 9 din ziua următoare.

Stau și mă gândesc ce rol mai au avertizările astea. Pe lângă faptul că nu a fost grindină, ci doar o ploaie mai serioasă, cum am mai văzut de-a lungul timpului fără nicio alertă, de ce mai vine uneori toată această alarmă?

Într-adevăr, cantitatea de apă a fost în jur de 50 mm, dar asta s-a adunat în 12 ore de ploaie continuă. Nu a fost vreun potop care să te ia pe nepregătite în 30 de minute.

Și, ca de obicei, mi-am mai și stricat toate ploile…

Lăsați un comentariu